mail kejadom@kejadom.sk
Tel.: +421 907 568 858
Otvorené 9:30 -16:30

Dvere interiérové

 
INTERIÉROVÉ  dvere sú  jedným z najvýraznejších  prvkov  zariadenia interiéru.  Preto je výber interiérových dverí veľmi dôležitým rozhodnutím, ktoré výrazne ovplyvní finálny vzhľad vášho bývania.  
Pri rozhodovaní treba brať ohľad na dva základné parametre a to je funkčnosť a odolnosť dverí. Funkčnosť nám zabezpečí správny výber materiálového zloženia dverí a odolnosť sa postará o správny vyber povrchu dverí.
 
 
 
POSKYTUJEME:
 

 
 

 

Ako správne vybrať DVERE ,     Čo by ste mali vedieť !!!

 

1 Stolár alebo fabrická výroba

Dvere si môžete dať vyrobiť u stolára na mieru alebo si u predajcu zakúpiť určitú fabrickú značku dverí. Aj v rámci fabrickej výroby si môžete dať vytvoriť napríklad dvere s atypickými rozmermi, treba však počítať s príplatkom. Konečná suma dverí (výroba, dovoz aj montáž) býva pri fabrickej výrobe v závislosti od modelu, povrchu a ďalších faktorov často výhodnejšia. 

dvere_solodoor_kejadom

2. Rozmery dverí

Rozmer dverí vám prezradí, aký veľký objekt prenesiete cez dvere na druhú stranu. Na to je potrebné myslieť nielen pri projektovaní domu, ale aj neskôr pri kupovaní zariadenia. Práčku širokú 70 cm totiž cez dvere so šírkou 60 cm do kúpelne /práčovne neprenesiete. Okrem rozmeru dverí sa rozlišuje aj rozmer stavebného otvoru, ktorý je nutné poznať spolu s orientáciou dverí ešte pred ich prvotným výberom. Interiér by sa mal navrhovať tak, aby bol stavebný otvor na každú stranu približne o 5 cm väčší, ako je rozmer dverí. Ak chcete napríklad dvere s rozmermi 60/197 cm, stavebný otvor by mal mať rozmery 70/202 cm.

Slovenská technická norma (STN) hovorí o štandardizovaných rozmeroch dverí – šírka 60, 70, 80, 90 cm a výška 197 cm. Výrobca dverí vie za fixný príplatok vyrobiť dvere až do výšky 240 cm. Ak nemáte možnosť upraviť stavebný rozmer podľa STN, je potrebné objednať si úplný atyp, čo sa však spája s individuálnym príplatkom.

dvere_dre

3. Falcové alebo bezfalcové

Väčšina ľudí volí tzv. falcové dvere s priznanými pántmi. Už dlhšie sú však v ponuke aj bezfalcové vyhotovenie. V dôsledku skrytého pántu sú drahšie, ide však o elegantnejšie a jemnejšie interiérové riešenie.

posuvne_dvere_do_stavebného_puzdra

4.  Tvar a otváranie

Aj ponuka tvarových vyhotovení dverných krídel a zárubní je v súčasnosti veľmi široká. V ponuke sú okrem jednoduchých plných hladkých dverí aj dvere s rôznym typom presklenia a rôzne iné tvary dverných krídel – či už v modernom, vidieckom, rustikálnom alebo retro štýle. Každý modelový rad spravidla obsahuje plné aj presklené vyhotovenia. Okrem dverí s klasickým systémom otvárania sú v ponuke aj rôzne iné – posuvné pred stenu alebo posuvné do stavebného puzdra, skladacie šatníkové pripadne lamelové dvere.

 

posuvny_dvere_erkado_kejadom

5. Výplň a povrchová úprava

Najbežnejšie používanou výplňou dverí je odľahčená drevotriesková doska takzvaná dutinková drevotrieska (DTD). V ponuke je aj výplň z plnej drevotrieskovej dosky, ktorá je však finančne náročnejšia a dvere sa pri jej použití ťažšie otvárajú. Ak chcete ušetriť, vhodnou alternatívou je výplň z papierovej voštiny. Posledným možným variantom výplne dverí je konštrukcia z masívneho dreva, ktorá sa však odráža na vyššej cene. Aj pri povrchovej úprave dverí máte na výber zo širokej ponuky rozmanitých možností – Fólia ktorá tiež môže byt z viacero typov, CPL laminát, dyha, farebný nástrek, ako aj dvere s lesklou povrchovou úpravou.

interierove_dvere_dre_kejadom

6. Aké zárubne?

Zárubne vyberajte s rovnakým povrchom ako dvere. Existuje viacero druhov zárubní (okrúhle, hranaté, rohové či rovné spoje), preto je vhodné nechať si pri výbere poradiť od odborného predajcu, ktorý vám predstaví všetky druhy zárubní vhodné k vami zvoleným dverám.

oblozkove_zarubne_k_dveram      

Existuje aj možnosť obloženia pôvodnej kovovej zárubne . Pred objednaním obkladu kovovej zárubne OKZ  konzultujte s predajcom, či sú Vaše kovové zárubne vhodné na obklad. Táto alternatíva je vhodná najmä vtedy ak už mate interiér Vášho domova zrekonštruovaný , jednoducho a bez žiadnych búracích a prašných prác sa zárubne zrenovujú.

7. Správna orientácia

Orientácia dverí (pravé/ľavé) sa na prvý pohľad určuje zložito, je to však jednoduché. Postavte sa čelom k dverám tak, aby ste videli pánty dverí a aby sa dvere otvárali ťahom smerom k vám. Ak máte pánty po pravej ruke, dvere sú pravé, ak máte dvere po ľavej ruke, dvere sú ľavé.

otvaranie_dverí_lave_prave

8. Kovania

Nezanedbateľným prvkom dverí nevyhnutným na ich dobrú funkčnosť sú kovania. Ideálne sú esteticky ladiace kľučky s kvalitným povrchom, ktoré sú odolné aj proti poškrabaniu prsteňmi na rukách.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt dvere interier

Dvere a zárubne čistite bežnými čistiacimi prostriedkami na nábytok. Vyhnite sa agresívnym prostriedkom určeným na kúpeľne a toalety, ktoré môžu povrchy dverí poškodiť.

9. Kde sa dá ušetriť

Pred samotnou kúpou sa zamyslite nad tým, čo od dverí očakávate a koľko ste ochotní investovať do dverného kompletu (dvere, zárubňa, kľučka a montáž).

Pri výbere dverí môžete ušetriť predovšetkým na povrchovej úprave – namiesto dyhy voľte laminát alebo fóliu podla možnosti odolnejšiu. Ďalším miestom, kde vzniká priestor na šetrenie, je výplň a vlastná konštrukcia. Tu môžete namiesto plnej alebo odľahčenej drevotrieskovej dosky zvoliť voštinu. Úsporu Vám môže priniesť aj výber niektorého z finančne menej náročných systémov otvárania a samozrejme doplnkov – namiesto posuvných voľte modely s klasickým otváraním a antikorové kľučky nahraďte hliníkovými.

dvere_porta

10. Čo zvládnete svojpomocne

Montáž dverí vyzerá jednoducho, existuje však veľa nástrah, pre ktoré musel nejeden domáci majster kupovať novú zárubňu a neraz aj dvere. Dvere predstavujú pohyblivý prvok interiéru a intenzívne ich používate niekoľko rokov, certifikovanou montážou sa preto vyvarujete možnému poškodeniu pri inštalácii. Ak sa rozhodnete pre svojpomocnú montáž, dôsledne sa držte návodu. 

dvere_porta_kejadom

11. Čo prenechať odborníkom?

Aby ste sa si vybrali správne, dajte si pri výbere dverí poradiť od kvalifikovaných predajcov (prípadne zverte výber dverí a ich povrchovej úpravy do rúk interiérových dizajnérov a takisto aj montáž prenechajte autorizovaným montážnym firmám, ktoré odborne namontujú a nastavia dvere aj zárubne. Pri svojpomocnej montáži je tu vždy riziko, že sa vyskytne problém, s ktorým nemusíte mať skúsenosti a môže dvere alebo zárubňu nenávratne poškodiť, čím vám vzniknú ďalšie náklady na opravu alebo dokonca na nový komplet.

interierove_dvere_caprio_invado_kejadom

12. Na tomto nešetrite

Každá minca má dve strany, a preto je potrebné zvážiť, či jednorazová úspora pri kúpe dverného kompletu nebude mať za následok dodatočnú nespokojnosť v podobe málo odolnej povrchovej úpravy dverí proti mechanickému poškodeniu, nízke tepelno a zvukovo-izolačné vlastnosti dverí, kríženie dverných krídel, malá svetelnosť v priestore alebo zlé nastavenie dverí.

dvere_ena_dre_kejadom

Interiérové dvere ich variácie

Interiérové dvere sa môžu deliť z hľadiska viacerých kritérií. Za základné kritérium sa považuje delenie dverí na dve kategórie – otváravé a posuvné. Následne sa môžu deliť podľa ich konštrukčnosti na doskové a rámové. Podľa špecifického tvaru a otvárania dverí –  môžu byť bezfalcové, reverzné alebo dvere do skrytých zárubní. Z hľadiska technickej vybavenosti môžu byť  protipožiarne dvere, dymotesné dvere, alebo protihlukové dvere. Nechýbajú ani vstupné bytové dvere a špeciálne Klima dvere, určené pre použitie vo vlhkom prostredí s veľkými výkyvmi teploty.

dvere_vchodove_protipoziarne_kejadom

V trende sú v súčasnosti dvere moderného vyhotovenia, ktoré nahradili dvere rustikálneho vzhľadu. Z farieb v tomto období dominuje biela, antracitova a farba priprodného dreva. Žiadané sú dvere vyššie oproti norme STN, spravidla 210 až 240 cm.

interierove_dvere_braga_kejadom

Dvere sú v súčasnosti nielen ľahké, ale aj úplne bezúdržbové. Jediným pohyblivým prvkom sú pánty, ktoré už nevyžadujú žiadnu špeciálnu starostlivosť. Na klzkých plochách majú väčšinou teflónové vrstvy, takže nepotrebujú olej.

dvere_vetro

 

Veríme, že v našom článku o  „Správnom postupe pri výbere dverí“ , sme Vám pomohli orientovať sa v rozsiahlej ponuke dverí a ich technickych a špecifických verziách,  ktoré sú momentálne na slovenskom trhu.

 

 

POSKYTUJEME:

 

Napíšte nám:

    Vaše meno (povinné)

    Váš email (povinné)

    Telefón

    Vaša správa

    captcha